10 הדיברות של מודל האבהות החדש

פעם היה הרבה יותר קל. לכל אחד היה תפקיד מוגדר. אמא מלקטת ומגדלת את הילדים, האבא צד את המזון ומוודא שקורת הגג מכסה את כל בני המשפחה. האמא טיפלה כמעט בכל מה שקשור לילדים. בחינוך, בבריאות בזמן החברתי וראש המשפחה? הוא היה מביט בחיבה מרחוק ולא מתערב עד שבנו היה מוכן לרשת את מקומו.

זמן רב אמנם חלף מאז, אבל השרידים של המבנה המשפחתי הזה עדיין קיימים כמעט בכל אחד מאתנו. העידן המודרני קובע סדרי משפחה חדשים ונראה שככל שעובר הזמן גם התפקיד ההורי משנה צורה. לא רק האמא מנהלת את העניינים הקשורים בילדים. היא מפנה מקום לקריירה, לזמן איכות, למנוחה – ובעיקר היא מפנה מקום למימוש עצמי מה שמאפשר לאבא יותר מקום ומשמעות במארג המשפחתי. האבא החדש הוא לא רק שר החוץ של המשפחה שדואג לאוכל, פרנסה וארנונה. הוא גם שר הפנים, שר החינוך, שר הבריאות ובעצם מה לא?

הסמכות ההורית כבר לא מבוססת על כוח וענישה, אלא על מעורבות ויצירת דיאלוג שנותן מקום גם לרצונות של הילד. החדשות הטובות הן שיותר ויותר אבות מרגישים צורך לאמץ את מודל האבהות החדש. החדשות הפחות הן, שאין שיטה או דרך אחת שעובדת לכולם כל הזמן. כל ילד צריך אבא מסוג אחר – אבל אם קיים מכנה משותף אחד לכולם הרי שהוא עטוף בהקשבה ונוכחות הורית איכותית. תוסיפו לזה את כל שאר ההמלצות הבאות ומובטחת לכם הנאה אמיתית מהילדים

1. כבוד הורי הדדי
כאבא, תעשה לילדיך (ולעצמך) טובה ענקית אם תכבד את אמם. מערכת יחסים תקינה ומכבדת בין הורים מספקת מרחב בטוח לילדים ולא משנה באיזה סוג של הורות בחרת לחיות.

2. קבע זמן איכות עם הילדים 
כן, ברור, זה נראה קל ומובן מאליו, אבל המציאות מוכיחה שלא פשוט למצוא "זמן אבא" ברגע שהעבודה נכנסת איתך הביתה.

3. הקשבה
אמיתית, נוכחת, עם העיניים, עם כל הגוף, בלי להרצות ולנאום. בלי להוכיח. פשוט להיות.

 


4
. מודל לחיקוי
כאבא, אתה מודל לחיקוי, בין אם התכוונת לכך – ובין אם לא. מוטב לזכור זאת ולוודא שהילדים סופגים את המסרים שהתכוונת אליהם, אלה שיקנו להם חיים מלאים ועצמאיים יותר.

5. דמות חינוכית
החינוך לא מתקיים רק בבית הספר, אלא בעיקר בבית. ככל שכאבא תיטיב ללמד את ילדיך את השיעורים החשובים של החיים – כך יטויב תהליך קבלת ההחלטות שלהם בהמשך הדרך.

6. כל ילד הוא מורה
ילדים יודעים להרגיש בדיוק את הלב של ההורה ולעורר בו תגובות חזקות. בכך הם מאפשרים, למעשה להתבונן ולהכיר את עצמנו ולא פעם לדחוף לשינוי שבלעדיהם לא היה קורה.

7. ארוחות משפחתיות
לעתים נוהגים לשכוח שארוחות משותפות הן הזדמנות למפגש, לשיח, להתעניינות והקשבה. יש משהו בפעולה הקדמונית הזאת שמקרב ופותח את הלבבות בכל פעם מחדש.

8. דמות מיטיבה
כל ילד זקוק לאבא שיאמין בו קצת יותר מאשר הוא בעצמו. יצמיח ויאתגר מעבר לגבולות הידע והניסיון שלו.

9. הפגן אהבה
כן, גבר, תרשה לעצמך לחבק, לנשק, להגיד, להביט, להחמיא, להשתטות, לרקוד, לצחוק ופשוט לתת להם את התחושה שהם אהובים.

10. מי מחבק את אבא?
לא פחות חשוב לדאוג למקום בו תרגיש אהוב ומחובק. הורות זה דבר מאתגר. תן לעצמך מרחב לטעות, לא לדעת עד הסוף, להתייעץ, לבקש עזרה. אחרי הכל כולנו בני אדם.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
דילוג לתוכן